fbpx

Śląsk według Karwata. Wieczór pożegnalny
z cyklu "Górny Śląsk - Świat Najmniejszy"


Na chorzowskiej scenie pojawił się ponad 180 razy, po raz pierwszy w roku 2005. Do najbardziej spektakularnych wydarzeń należały te poświęcone wybitnym a przedwcześnie zmarłym artystom Teatru Rozrywki: reżyserowi Marcelowi Kochańczykowi oraz aktorom: Stanisławowi Ptakowi i Jacentemu Jędrusikowi. Ponadto w pamięci widzów zachowały się benefisy Kazimierza Kutza, prof. Doroty Simonides, Juliana Kornhausera oraz założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Rozrywki Dariusza Miłkowskiego.

Wiele wieczorów poświęcono historii regionu i związanych z nią najważniejszym postaciom, zwłaszcza z XIX i XX wieku. Część z nich układało się w cykle tematyczne, obejmujące lata 1914-1918, 1919-1922, 1939-1945 oraz wydarzenia powojenne, nazywane Tragedią Górnośląską. Inne akcentowały wielokulturowy dorobek kulturalny, przemysłowy i cywilizacyjny, nie omijający wątków niemieckich czy żydowskich. Stąd programy poświęcone śląskim noblistom, zdobywcom Oskarów czy zasłużonym rodom arystokratycznym i szlacheckim. Wśród licznych gości i ekspertów przeważali historycy, socjologowie, kulturoznawcy, publicyści i pisarze.

W programie pojawią się fragmenty filmów dokumentalnych, których Krzysztof Karwat był współautorem bądź bohaterem. Jego teksty będzie interpretował Jarosław Czarnecki a zaśpiewa Marta Tadla (akompaniament: Radosław Michalik).

Gospodarzem wieczoru będzie Adam Kowalski - dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (przed laty asystent dyrektora Dariusza Miłkowskiego, wieloletniego dyrektora Teatru Rozrywki).
Ze-Stanisaw-opuszask
Z-wojewod
Z-red-dr-Janem-F-Lewandowskim
Z-prof-Janem-Miodkiem
Z-Kazimierzem-Kutzem-Gerardem-Cielikiem-i-prof-Jerzym-Buzkiem
Z-dziennikarzami
Z-Barbar-Ptak