fbpx

JOSEPH HERTER

JOSEPH HERTER
(3.08.1945-19.12.2019)
Potomek polskiej rodziny osiadłej w Stanach Zjednoczonych, do Warszawy przeniósł się w roku 1974. Absolwent pedagogiki w Szkole Muzycznej Uniwersytetu Michigan (The School of Music at the Univeristy of Michigan) w Ann Arbor. Dyrygenturę studiował u Elizabeth Green, Thomasa Hilbisha, Maynarda Kleina i Gustava Meiera w Ann Arbor. Studia uzupełniające odbył w słynnym Tangelwood pod kierunkiem takich mistrzów, jak Seji Ozawa i Kurt Masur. Trzykrotnie był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (badania nad polską muzyką chóralną, seminarium dyrygenckie w Tangelwood oraz badanie twórczości Zygmunta Stojowskiego).

 
W Warszawie pracował początkowo jako nauczyciel i dyrygent w Szkole Amerykańskiej (American School of Warsaw). Był gościnnym dyrygentem w Teatrze Wielkim i w Teatrze Polskiego Radia. Współpracował z wieloma orkiestrami w całej Polsce, dyrygował na wielu festiwalach muzycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z Orkiestrą Filharmonii Narodowej nagrał muzykę Krzesimira Dębskiego do filmu i serialu Alchemik.
 
Prowadził także chór mieszany Schola Cantorum i kierował założoną przez siebie Kameralną Orkiestrą św. Antoniego. W 1990 roku założył Chór Chłopięco–Męski Archikatedry Warszawskiej św. Jana Cantores Minores. Pod jego przewodnictwem chór występował w 17 krajach i brał udział w 26 festiwalach zarówno w Polsce jak i zagranicą, zdobywając na nich czołowe nagrody.
 
Joseph Herter był znanym propagatorem dzieł operowych, orkiestrowych i chóralnych takich kompozytorów, jak: Bax, Barber, Bernstein, Britten, Copland, Hindemith, Honegger, Martland, Menotti and Vaughan Williams. Dyrygował polskimi premierami utworów Marcina Błażewicza, Krzesimira Dębskiego, Jacka Grudnia, Witolda Lutosławskiego, Piotra Mossa, Andrzeja Panufnika, Roxanny Panufnik, Michała Spisaka i Zygmunta Stojowskiego. Współpracował z Gregorian Institute of America w Chicago. Był także znanym publicystą.
 
Od 1989 roku związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie prowadził orkiestrę w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych, oraz w musicalach, takich jak: Czarodziej z krainy Oz H. Arlena, E. Y. Harburga i J. Kane'a, Cabaret J. Kandera i F. Ebba, Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka, Człowiek z La Manchy M. Leigha, D. Wassermana i J. Dariona, The Canterville Ghost J. Williamsa, Jesus Christ Superstar A. L. Webbera, Dyzma – musical W. Młynarskiego i W. Korcza, West Side Story L. Bernsteina, Oliver! L. Barta czy Producenci M. Brooksa. Ostatni raz stanął przed chorzowską publicznością 8 marca 2016 r., prowadząc ulubionego Skrzypka na dachu.

W grudniu 2019 r. uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

Joseph Herter zmarł po długiej i wyczerpującej chorobie.

Foto: Tomasz Zakrzewski