fbpx

TOMASZ MAN

 

Dramatopisarz i reżyser, filolog polski (studia magisterskie i doktoranckie ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim), absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2003-2005 był kierownikiem literackim w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a od 2004 do 2005 roku był konsultantem programowym w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W latach 1997-2002 publikował swoje teksty w Teatrze, Dialogu i Notatniku Teatralnym.

Obecnie jest wykładowcą Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, ze stopniem profesora uczelnianego.

Jest autorem 20 dramatów: Katarantka, Historia pewnej miłości, 111, 3x2, Dobrze, Cięcie, Eu, C(r)ash Europe, Świat jest skandalem, Wszystko się uda, Idę tylko zimno mi w stopy, Moja Abba, Sex machine, Futbolistki, Idę tylko zimno mi w stopy, Nieczystość, Faust, Wojna Dziecko Matka, Mojżesz, Remiks, Hiob, Bóg i proch, Jezus przyszedł, Exodus, Kiedy byłem małym chłopcem, Pięknie jest żyć, End of Tolerance, Gomora, Conrad / Wyspiański, Michał Anioł.

Jest autorem sztuk dla dzieci: Zostań przyjacielem, Śpiąca królewna, Brygada Misiek, Aya znaczy miłość, Mity greckie, Gwiazdka i chłopiec, Królewna Śnieżka.

Jego sztuki są przetłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, czeski, węgierski i bułgarski.

Sztuki autorskie miały swoje premiery w Niemczech, Francji, na Węgrzech i we Włoszech.

Reżyserował na deskach polskich scen w Warszawie, Białymstoku, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie, Częstochowie, Gdyni, Opolu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Koszalinie, Szczecinie, Kielcach, Radomiu.

Jest twórcą radiowym. Zrealizował 15 słuchowisk na podstawie swoich tekstów oraz klasyki dramatu. Zdobył nagrody na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za słuchowiska Matka i lampart, Kartoteka, Moja Abba, Sex machine, Śmierć w Wenecji, Idę tylko zimno mi w stopy, Mojżesz, Remiks.

Jest reżyserem, a także skomponował muzykę do spektaklu Harold i Maude w Teatrze Rozrywki.


Foto: Artur Wacławek