fbpx

MACIEJ CIERZNIAK (gościnnie)

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerz, choreograf, reżyser i muzyk. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Pracował m.in. w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Maciej Cierzniak ukończył kurs „Joga w profilaktyce i terapii” w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie.

 
Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju, tworzy choreografię do projektów taneczno-teatralnych. Występuje także jako tancerz z ogniem.
 
Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki (wyróżnienie w 5. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE).
 
Od marca 2013 r. ponownie był członkiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki, a od 1 grudnia 2018 r. był adeptem w zespole aktorskim. 
Od września 2021 r. występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie.

Ma w dorobku udział w spektaklach:

– Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
Dumrul Szalony G. Dilmena (Duha Kodża),
Dwa ukochania wg W. Szekspira,
Frank V F. Dürrenmatta,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz)
Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana (Wilkołak),
Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun),
Bulwar Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
– Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego (gościnnie).

 
W Teatrze Rozrywki, dla zespołu baletowego prowadzi lekcje w technice tańca współczesnego, a dla nauczycieli – warsztaty teatralne. Układa również choreografie do koncertów sylwestrowych. Jest autorem choreografii do spektaklu Żywoty świętych osiedlowych wg L. Amejko.
 
Tańczy w Lekcjach 4 i 5 SZKOŁY TEATRU – unikatowego projektu edukacyjnego Teatru Rozrywki.
 
Na Małej Scenie Teatru Rozrywki można zobaczyć jego autorskie spektakle: Osobowość zaburzona, Człowiek, najbardziej niebezpieczne ze zwierząt oraz Bajka o małym złomiarzu (spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury 2017). W grudniu 2018 r. miał prapremierę monodram Nieodkryty świat wg scenariusza i w reżyserii Macieja Cierzniaka. Spektakl powstał we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach w ramach Kampanii Społecznej AUTYZM. CODZIENNOŚĆ. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.
W październiku 2021 r. zaprezentował po raz kolejny swój talent pisarski i po raz pierwszy - wokalny, śpiewając autorski utwór "Odezwa"  w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach LARMO!: Ogólnopolskiego Konkursu na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uAlBuJ0pfcM&fbclid=IwAR2ugB4bFJfUUFPCEyAXvKvkLrNTiI03fcdL4Rx4XY4ndytaEEPkirIk4vIFoto: Tomasz Zakrzewski