fbpx

KAROL ZDAŃKOWSKI

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Od najmłodszych klas brał udział w koncertach szkolnych i środowiskowych oraz spektaklach baletowych Opery Śląskiej w Bytomiu (solistyczna rola Freda w Dziadku do orzechów, udział w Panu Twardowskim oraz Romeo i Julii). Reprezentował Szkołę w konkursach tańca, m. in. na Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2009, 2013), konkursie „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” w Szczecinie (2013), na 7. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych oraz w Jubileuszowym Koncercie Galowym w czasie 5. Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy, Łódź 2012.
W latach 2009-2011 uczestniczył w Międzynarodowym Projekcie Tanecznym TWINS, którego rezultatem było przedstawienie Trzy Welony Europy, prezentowane w krajach biorących udział w projekcie: Niemczech, Francji i Polsce.
Karol Zdańkowski prezentował swe umiejętności podczas 3. i 5. Gali Baletowej, organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (Opera Śląska w Bytomiu, 2010-2012) oraz w Gali Baletowej Opery Krakowskiej (2012). Uczestniczył w warsztatach tańca współczesnego, m.in. w ramach 17. Konferencji Tańca, organizowanej przez Śląski Teatr Tańca (2012).
 
Od roku 2013 jest członkiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki. Ma w dorobku udział w spektaklach:
Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a,
– Oliver! L. Barta,
– Our House T. Firtha i Madness,
– Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego,
– Frank V F. Dürrenmatta,
– Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Jesus Christ Superstar A. L. Webbera i T. Rice’a,
Bierzcie i jedzcie P. Demirskiego,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun).

 
Tańczy także w koncertach sylwestrowych.
 
Karol Zdańkowski bierze udział w autorskim spektaklu Macieja Cierzniaka Osobowość zaburzona, nad którym pieczę producencką objął Teatr Rozrywki.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
– wyróżnienie i statuetka na 2. Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowcyh Młodych Tancerzy Gdańsk 2008,
– Grand Prix na 7. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych, Bytom 2012.

Foto: Tomasz Zakrzewski