fbpx

MICHAŁ GUCMA

 

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. zw. dra hab. Marka Moździerza oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie.

W trakcie studiów zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu rolą Papagena w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu, w którym wcielił się w postać Tewjego w musicalu Skrzypek na dachu J. Bocka.

W latach 2010-2012 współpracował ze szczecińską Operą na Zamku jako artysta chóru biorąc udział w takich operach jak: Nabucco G. Verdiego, Madama Butterfly G. Pucciniego czy Lohengrin R. Wagnera. Od 2011 do 2018 roku był pracował jako solista w Teatrze Broadway – Prywatnym Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Wraz z tym teatrem zrealizował przedstawienia Musicalowa Gala Teatru Broadway oraz Czar Musicalu, z którymi gościł na deskach większości polskich teatrów. W maju 2018 roku wcielił się w rolę Bryndasa w operze J. Stefaniego Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w ramach III Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Poza działalnością sceniczną artysta również często koncertuje.

W swoim repertuarze ma zarówno role operowe i musicalowe, jak i partie z repertuaru kantatowo-oratoryjnego m.in.: W. A. Mozart: Czarodziejski flet – Papageno, Bastien i Bastienne – Colas, La finta semplice – Simone; G. Donizetti: Don Pasquale – Malatesta; P. Czajkowski: Dama Pikowa – Tomski; J. Stefani: Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale – Bryndas; J. Bock: Skrzypek na dachu – Tewie; F. Wildhorn: Jekyll & Hyde – dr Jekyll; L. van Beethoven: IX Symfonia; C. Orff: Carmina Burana.

Michał Gucma jest stypendystą Burmistrza Polic za wybitne osiągnięcia kulturalne oraz promowanie regionu.

Od września 2018 r. członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki. Bierze udział w musicalach Teatru Rozrywki, jego role:

– Wieśniak 1 w musicalu familijnym Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Kelner w musicalu Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
Mieszkaniec miasta w  musicalu Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego,
– Reżyser, Prezenter w musicalu Tootsie D. Yazbeka.

W 2022 roku zrealizował projekt poświęcony pamięci Janusza Kruka. Był jego pomysłodawcą i reżyserem, a także zaaranżował utwór Chodź, pomaluj mój świat zespołu 2+1. Projekt powstał we współpracy z Beatą Wojtan (wokal), Orkiestrą Teatru Rozrywki pod batutą Michała Jańczyka (kierownictwo muzyczne), Michałem Konofolem (realizacja dźwięku) i Arturem Wacławkiem (video)

Współreżyserował, objął kierownictwo muzyczne i zaaranżował utwory do koncertu zaduszkowego Ta noc do innych niepodobna, którego premiera miała miejsce na Małej Scenie Teatru Rozrywki 2 listopada 2022.

 
Foto: Tomasz Zakrzewski

Spektakle