fbpx

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, doktor sztuki filmowej.

W latach 2018-2021 była dyrektorem artystycznym teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie. Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; w latach 2004-2016 adiunkt i wykładowca na reżyserii WriTV, pełniła też funkcję dyrektora artystycznego w Instytucji Filmowej Silesia Film i eksperta literackiego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Filmy dokumentalne, które kręciła zarówno w Polsce, jak i za granicą (Dziewczyny z Szymanowa, Franciszkański Spontan, Przybysze, Znaleźć, zobaczyć, pochować, Arystokraci w Nowej Rosji, Przerwany lot, Opuszczone miasto) przyniosły jej prestiżowe nagrody (Brązowy Lajkonik, Euroshorts, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Padwie).  W jej dorobku znalazły się też: serial dokumentalny Chicago (telewizja TVN) oraz Widok Krakowa - film o literackim obliczu miasta z poetą Adamem Zagajewskim w roli narratora.
Za debiut fabularny Pręgi otrzymała w 2004 roku Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; film był w roku 2005 polskim kandydatem do Oscara. Kolejna produkcja - Senność została w 2008 roku nagrodzona Złotym Klakierem i otrzymała nagrody Festiwali Filmów Polskich w Seattle i Nowym Jorku. Zbliżenia z 2016 roku nagrodzono za muzykę i zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

Równolegle z twórczością filmową z powodzeniem reżyseruje spektakle teatralne, m.in. w Teatrze Studio w Warszawie (Doktor Haust), Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (Łucja szalona, Miłość i gniew), Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, Oliver!, Pinokio. Il grande musical, Tootsie), Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (Hotel Nowy Świat), Teatrze im. S. Wyspiańskiego w  Katowicach (Wizyta Starszej Pani), Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie (Czyż nie dobija się koni?, Królowa Śniegu), Warszawskiej Operze Kameralnej (Orfeusz i Eurydyka), Collegium Nobilium w Warszawie (Biesiada u Hrabiny Kotłubaj).
W Teatrze Rozrywki wyreżyserowała musicale: Oliver! L. Barta, Pinokio. Il grande musical P. Ronchettiego i S. Marconiego oraz Tootsie D. Yazbeka.

Laureatka Nagrody im. Ivo Galla za  Spektakl Teatralny Sezonu, Dwukrotnie nominowana do Złotej Maski (Oliver!, Pinokio. Il grande musical) i Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury (za reżyserię opery Orfeusz i Eurydyka i Najlepszy Spektakl dla widowni dziecięcej Pinokio.Il grande musical).

W maju 2019 roku ukazała się jej powieść Nieobecność napisana we współpracy z pisarką Ewą Kopsik (Wydawnictwo Sonia Draga), w czerwcu 2021 roku Dziennik poetycki, a w roku 2022 zbiór opowiadań Diagnoza - oba wydane nakładem Wydawnictwa Austeria.

Ostatnio wyreżyserowała Sen nocy letniej Williama Szekspira w tłumaczeniu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Laureatka nagrody za Najlepszą reżyserię musicalową sezonu 2022/23 w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowym 2022/23;
Za spektakl Tootsie otrzymała nominację do nagrody artystycznej ZŁOTA MASKA 2023 w kategorii reżyseria.


Foto: Arleta Lizoń