fbpx

Aktor dramatu-ekstern. Wszechstronny, obdarzony dobrymi warunkami wokalnymi, karierę zawodową rozpoczynał na deskach Teatru Rozrywki. W latach 1986-1992 pracował tu jako adept – artysta chóru z prawami do solowych zadań aktorskich. Zagrał m. in. w Trala Trala Tralalińskich, Huśtawce i spektaklu Dzisiaj wielki bal w Operze, Oceanie Niespokojnym (Federico), Betlejem Polskim, Lisie Przecherze (Królowa Lwica), Krainie 105 Tajemnicy (Struś), Operze za trzy grosze, Rozkosznej wojnie, Kramie z piosenkami oraz Firmie. Był Ojcem Miasta w musicalu Czarodziej z Krainy Oz oraz Jerzym w Monachomachii – cieszących się dużym powodzeniem przedstawieniach.

W 1992 roku, na osiem kolejnych sezonów, związał się z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie zagrał wiele ważnych ról, wśród których znalazły się: Kirkor w Balladynie J. Słowackiego, Jezus w Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka, Ryszard Donnelly w Całym dniu bez kłamstwa J. Montgomery'ego, Ludmir w Panu Jowialskim A. Fredry, Rastignac w Ojcu Goriot H. Balzaca, Don Martin w Zielonym Gilu T. de Moliny, Edmund w Królu Learze W. Szekspira, Tristan i Rybałt w Tristanie i Izoldzie J. Biediera, Tadeusz w Panu Tadeuszu A. Mickiewicza, Wituś w Skizie G. Zapolskiej, Sowizdrzał w Sowizdrzale z Sosnowic J. N. Kamińskiego, Artur w Tangu S. Mrożka, Gombrowicz / Innocenty / Cyprian w Iwonie, księżniczce Burgunda W. Gombrowicza, Mackie Majcher w Operze za trzy grosze B. Brechta, Andrzej w Porze zbiorów S. Bieniasza czy Malvolio w Wieczorze trzech króli W. Szekspira.

Od roku 2000 pracuje jako „wolny strzelec”, grając m. in. w:

– Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Lars von Trier w Kto zabił Alonę Iwanowną M. Kmiecika),
– Teatrze Wielkim w Poznaniu (Adaś Miauczyński w operze Dzień świra I. Gorzkowskiego),
– Teatrze Nowym w Zabrzu (Gucio w Ślubach panieńskich A. Fredry, Jasiu w Jasiu albo Polish Joke M. Podstawnego),
– Gliwickim Teatrze Muzycznym (Will Parker w musicalu Oklahoma R. Rodgersa i O. Hammersteina),
– Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (Testosteron A. Saramonowicza, Ignacy w Hotelu Nowy Świat M. Piekorz),
– Operze Śląskiej w Bytomiu (Profesor Higgins w My Fair Lady w reż. R. Talarczyka)
– Teatrze KOREZ w Katowicach (Kwartet dla czterech aktorów B. Schaeffera).

Role w Teatrze Rozrywki:

– Piotr w rock-operze Jesus Christ Superstar A. L. Webbera i T. Rice’a,
– Sasza w Odjeździe F. Apkego,
– Jacques Wszędobylski w musicalu W 80 dni dookoła świata po stu latach J. Bielunasa wg J. Verne’a,
– postaci w KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego R. Talarczyka,
– Jerzy Page w spektaklu Wesołe kumoszki. MusicalG. Dorana, P. Englishby'ego i R. Bolta,
Roger de Bill i Max Białystok w Producentach M. Brooksa,
Mąż 1 w Położnicach szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
– Tata / Duch Ojca w musicalu Our House,
– Otokar Švec i kilka innych postaci w przedstawieniu Gottland M. Szczygła,
– Igor w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Max von Mayerling w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Geppetto w musicalu Pinokio. Il grande musical P. Ronchettiego i S. Marconiego.

W 2006 roku zadebiutował nawet w klasycznej operetce Król walca na Zagłębiowskiej Scenie Muzycznej w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Potwierdza to jego wszechstronność zawodową i umiejętność transformacji. W komedii muzycznej Prześliczna wiolonczelistka K. Piechnik i A. Zielińskiego (Centrum Kultury im. K. Bochenek w Katowicach) gra gościnnie rolę Wujka Mike'a.

We wrześniu 2010 r. w Chorzowskim Centrum Kultury obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej i został uhonorowany przez Prezydenta Chorzowa Medalem im. Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Zagrał w kilku popularnych serialach telewizyjnych, takich jak Klan, Święta wojna, Kryminalni, Wydział zabójstw, Pitbull, Pierwsza miłość, Egzamin z życia i in., a także kilku filmach fabularnych, takich jak Drzazgi M. Pieprzycy czy Supremax W. Stupnickiego. Szerokiej publiczności znany z TVS Silesia, gdzie był gospodarzem "Listy Śląskich Szlagierów, a także współprowadzącym programy "Okno na południe" oraz "Wakacje z TVS". Zagrał w kilku popularnych reklamach. Współpracuje z rozgłośniami radiowymi, studiami dubbingowymi oraz Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Dariusz Niebudek to aktor wszechstronny, a wieloletnie doświadczenie sceniczne, aktorskie i kabaretowe oraz umiejętności wokalne pozwalają mu na również na pracę estradową. Jako konferansjer z wielkim powodzeniem prowadzi imprezy firmowe, promocyjne, plenerowe, pikniki czy bale.
Od kilku lat realizuje się też jako reżyser, m. in. musicalu Bricklin – samochodowa fantazja, czy operetki Orfeusz w piekle. Gra w przedstawieniu Przerwana cisza – musical w Warszawskiej Operze Kameralnej.

NAGRODY:

– Nagroda ZASP dla Młodych Aktorów im. Leny Starke za rolę w Sowizdrzale z Sosnowic (1997),
– Nagroda Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców,
– Medal im. Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury,
– Nagroda Artystyczna ZŁOTA MASKA 2010 za dwie role (Max Białystok, Roger de Bill) w Producentach,
Wyróżnienie Jury 14. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu za rolę Jasia w spektaklu Jasiu albo Polish Joke,
Chłopiec z łabędziem – Nagroda Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury (2017),
– nominacja do Złotej Maski 2021 za rolę Gepetta w musicalu Pinokio. Il grande musical w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ.

Foto: Tomasz Zakrzewski