fbpx
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. W latach 1981-1989 był członkiem jednego z najlepszych chórów Europy „Rezonans Con Tutti” pod kierownictwem profesora Norberta Kroczka, zaś w latach 1985-1989, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, studiował filologię polską. Zadebiutował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie rolą Truffaldino w Księżniczce Turandot C. Gozziego.
W 1997 roku po raz pierwszy związał się z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, w którym zagrał miedzy innymi Raya w Królowej piękności z Leenane M. McDonagha i Romea w Romeo i Julii W. Szekspira. W 2001 roku podjął pracę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, gdzie w ciągu dwóch sezonów zagrał Wincentego w Kramie z piosenkami L. Schillera, Pana Młodego w Weselu S. Wyspiańskiego, Hucka Finna w Przygodach Tomka Sawyera M. Twaina, Hajmona w Antygonie Sofoklesa, a także Bohatera / Józia / Ja w spektaklu Ferdydurke W. Gombrowicza.
W sezonie 2003/2004 wystąpił gościnnie m.in. w katowickim Teatrze Śląskim w roli Simona w spektaklu Trainspotting I. Welsha oraz w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach, gdzie wcielił się w postać Davida w sztuce Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości B. Frasera.

Wrzesień 2004 roku zaowocował powrotem do Teatru Śląskiego i rolami: Wiktora w Twórcach obrazów E. Per Olova, Billa w Wieczorze kawalerskim R. Havdona, Edypa w Królu Edypie Sofoklesa oraz Makbeta w polsko-brytyjskiej wersji spektaklu pod tym samym tytułem. Kolejne dokonania artystyczne w Teatrze Śląskim to spektakl muzyczny Underground, rola Poety w Weselu S. Wyspiańskiego, Itamar Jakobi w Jakobim i Leidentalu H. Levina, Dr Jan Schneider w Miłości w Königshütte I. Villqista, Lucjan w Piątej stronie świata R. Talarczyka wg K. Kutza, Dale Harding w Locie nad kukułczym gniazdem D. Wassermana, Peszkowski/Inżynier/Efik w Morfinie Sz. Twardocha, Antek Badura w Czarnym ogrodzie M. Szajnert, B/Chór Dobrej i Złej Pamięci w Pięknych dwudziestoletnich M. Hłaski oraz Dziennikarz w Weselu S. Wyspiańskiego.

Od stycznia 2016 r. jego macierzystą sceną stał się ponownie Teatr Rozrywki, ale aktor jednocześnie współpracował niemal ze wszystkimi scenami województwa, łącznie z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

Artur Święs ma w dorobku role filmowe: zagrał m.in. Lekarza w Drzazgach oraz Witka w Barbórce (obydwa w reżyserii Macieja Pieprzycy), Górnika w obrazie Wałęsa.Człowiek z nadziei (reż. Andrzej Wajda) i Doktora Karola w filmie Laura – prawdziwe historie (reż. Radosław Dunaszewski). Grał również w serialach tv: Sprawiedliwi (Joachim Pilnik) oraz Czas honoru (szpitalny portier Waldek). Aktor zajmuje się też dubbingiem.

Role w Teatrze Rozrywki:
– Truffaldino w Księżniczce Turandot C. Gozziego,
– Motel Kamzoil w Skrzypku na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
– Augusto Magaldi w Evicie A. L. Webbera i T. Rice’a,
– Byczysław w Ubu Król, czyli Polacy A. Jarry’ego,
– Danił Chams w spektaklu Tango Oberiu. 1928 Ł. Czuja,
– Korowiow w Balu u Wolanda Ł. Czuja wg M. Bułchakowa,
– Mark Cohen w musicalu Rent D. Pashleya,
– Frank V w komedii Frank V F. Dürrenmatta,
– Dr Fryderyk Frankenstein w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Joe Gillis w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– On w spektaklu Underground R. Talarczyka,
– Zygmunt I Stary w spektaklu Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
– Herr Schultz w musicalu Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba.

 
NAGRODY:
– Nagroda ZASP dla Młodych Twórców im. Leny Starke za rolę Romea w Romeo i Julii W. Szekspira (Teatr Śląski 2001),
– Nagroda ZASP dla Młodych Twórców im. Leny Starke za rolę Józia w Ferdydurke W. Gombrowicza (Teatr Zagłębia 2003),
– Nagroda Kreaton dla najlepszego aktora sezonu 2002/2003,
– ZŁOTA MASKA 2006 za rolę Edypa w Królu Edypie Sofoklesa (Teatr Śląski),
– ZŁOTA MASKA 2012 za rolę Itamara Jakobiego w Jakobim i Leidentalu (Teatr Śląski) oraz rolę Milo Tindla w Pojedynku (Teatr Korez),
– Odznaka honorowa „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”,
– Chłopiec z łabędziem – Nagroda Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2016).

Od września 2019 r. występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie.


Foto: Tomasz Zakrzewski