fbpx
Urodzona chorzowianka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych najpierw w Krakowie, potem w Warszawie, gdzie w 1963 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Józefa Mroszczaka.
 
Współpracowała ze wszystkimi teatrami na Śląsku oraz z wieloma teatrami w Polsce i za granicą (Niemcy, Włochy). W sumie w teatrach dramatycznych, muzycznych, operetkach, operach i telewizji zrealizowała 100 spektakli: widowisk z repertuaru klasycznego (Mazepa, Cyd, Intryga i miłość, Romeo i Julia, Wujaszek Wania) oraz musicali, oper i operetek (Kram z piosenkami, Ocean Niespokojny, Skrzypek na dachu, My Fair Lady, Zaczarowany flet, Traviata, Straszny dwór, Giselle).
 
Już w czasie studiów podjęła współpracę z filmem (Nóż w wodzie, Faraon, Ziemia obiecana, Noce i dnie, Perła w koronie, Królowa Bona, Dagny, Obietnica poranka). Niektóre z nich zrealizowała za granicą. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami: Romanem Polańskim, Jerzym Kawalerowiczem, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Antczakiem, Andrzejem Wajdą, Wojciechem Solarzem, Ryszardem Bearem, Tadeuszem Chmielewskim i wieloma innymi. Zrealizowała projekty do ponad osiemdziesięciu filmów.
 
W kostiumach Barbary Ptak widoczna jest jej wnikliwa wiedza, fachowość i wrażliwość malarska.
 
Do późniejszych realizacji teatralnych Barbary Ptak należą: Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej, Zemsta A. Fredry oraz Amadeus P. Shaffera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Noc w Wenecji J. II Straussa w Gliwickim Teatrze Muzycznym.
 
W Teatrze Rozrywki zaprojektowała kostiumy do następujących spektakli:
Ocean Niespokojny A. Rybnikowa i A. Wozniesienskiego,
W Stryjskim Parku na festyni W. Dzieduszyckiego,
Kram z piosenkami L. Schillera,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Szwagierki M. Tremblaya
Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a.
 
W 2007 roku na rynku księgarskim ukazało się unikatowe wydawnictwo autorstwa Barbary Ptak. Nosi tytuł „Stanisław Ptak. Jego... listy. Jego... Miłość. Ich... Twórczość” i poświęcona jest twórczości męża Pani Barbary – wybitnego aktora i śpiewaka operowego. Ale nie tylko. Część albumu zajmuje bogato ilustrowana biografia Barbary Ptak.
W 2016 r. ukazała się równie bogato ilustrowana autobiografia Barbary Ptak pt. Moje fascynacje filmem i teatrem".

 
NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY:
– ZŁOTA MASKA 1989 za scenografię do spektakli Calineczka (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) oraz Madame Sans-Gene (Teatr Nowy w Zabrzu),
– Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie kostiumologii i scenografii” (2006),
– Nagroda Prezydenta Katowic (2006),
– Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (2011),
– Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy scenograf – kostiumograf” (2013)
– ZŁOTA MASKA 2014 za kostiumy do spektaklu Noc w Wenecji,
5. Silesia Fashion Day – nagroda za całokształt twórczości (Katowice, 2014).
 
Foto: archiwum Teatru Rozrywki