wydarzenie gościnne
Po raz kolejny Prezydent Chorzowa zainauguruje sezon kulturalny w naszym mieście. Z tej okazji wręczy statuetki „Chłopca z łabędziem” – Nagrody w dziedzinie kultury.
Przypomnijmy, że wielu twórców i artystów związanych z Teatrem Rozrywki zostało już uhonorowanych tą prestiżową nagrodą: Marcel Kochańczyk, Stanisław Ptak, Dariusz Miłkowski, Maria Meyer, Jacenty Jędrusik, Piotr Wojtasik, Elżbieta Okupska, Jerzy Jarosik, Robert Talarczyk, Izabella Malik, Barbara Ptak, Krzysztof Karwat, Janusz Krzypkowski, Jolanta Król, Alona Szostak, Ewa Zug, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Barbara Ducka i Artur Święs.
W części artystycznej natomiast... wielka niespodzianka! Formacja Mitch & Mitch zaprezentuje utwory Jerzego Miliana, kompozytora i wibrafonisty, twórcy Orkiestry Rozrywkowej PR i TV w Katowicach. Koncert będzie częścią większego projektu pt. CHORZÓW GRA MILIANA!
Barwna, wielowymiarowa twórczość Jerzego Miliana przeżywa od kilku lat prawdziwy renesans i jest odkrywana na nowo przez kolejne pokolenia słuchaczy i muzyków. Dlatego miasto Chorzów razem z GAD Records przygotowały dla fanów artysty prawdziwe święto w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego. Będzie koncert, wystawa, książka i płyta.Najsłynniejszy polski wibrafonista jazzowy, a także ceniony kompozytor i aranżer – choć urodził się i pół życia mieszkał w Poznaniu, od kilku dekad jest nieodłącznie kojarzony ze Śląskiem. Od 1974 roku prowadził tutaj popularną Orkiestrę Rozrywkową PRiTV, przekazując kolejnym pokoleniom muzyków swoje doświadczenie zdobyte podczas współpracy z takimi legendami europejskiego jazzu jak Krzysztof Komeda czy Gustav Brom. Niezależnie od prowadzenia orkiestry pracował intensywnie w Europie, nagrywając i koncertując z big-bandami w Niemczech, Belgii i Czechosłowacji.
Żaden jazzman w Polsce nie miał jeszcze przekrojowej, szerokiej wystawy dokumentującej jego twórczość. Jerzy Milian będzie pierwszy, a wernisaż wystawy w chorzowskim Muzeum odbędzie się 13 października. Będzie można zobaczyć m.in. liczne zdjęcia z prywatnego archiwum muzyka, oryginalne partytury, taśmy, dokumenty, pamiątki rodzinne, ale także zapoznać się z obrazami i ikonami tworzonymi przez Miliana od lat 80. Będzie można także posłuchać niepublikowanych, unikatowych nagrań. Nie zabraknie niespodzianek…
A oto, co o sobie piszą muzycy Mitch & Mitch;
Mitch & Mitch nie przebiją swojej legendy. Po 15 latach grania mają na koncie ponad 5 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych, grali wszędzie, zrobili wszystko. Występowali w miejscach mieszczących 10, 100, 1000 i 10000 osób, wszędzie pozostawiając publiczność w stanie skupienia i/lub radości.
W roku 2016 postanowili zrealizować jeden z trzech tysięcy dwustu dwunastu zaległych planów, czyli udać się do jednej z podświadomych ojczyzn – Brazylii. Tam spotkali się producentem i muzykiem Kassinem, znanym z projektu +2, współtworzącym Orquestra Imperial, a oprócz tego współpracującym z gwiazdami brazylijskimi (Gal Costa, Marcos Valle) i zagranicznymi (Giles Peterson, Mitch & Mitch). Efektem ich spotkania była płyta "Visitantes Nordestinos", której najjaśniejsze momenty włączyli do swojego regularnego repertuaru. Przyszłość Mitch & Mitch zapisana jest w gwiazdach, warto więc uczęszczać do wszelkich planetariów, by być na bieżąco.
Zespół Mitch & Mitch, z udziałem specjalnych gości, wykona w całości kultowy album Jerzego Miliana nagrany z Orkiestrą Rozrywkową PRiTV w Katowicach i wydany przez Polskie Nagrania 42 lata później.
Nagrania w 1975 roku. Płyta uznawana jest za jedno z najwybitniejszych polskich przedsięwzięć artystycznych stylu easy listening oraz jazz funky (naprawdę…). Ci, którzy pamiętają lata 70., powrócą do przeszłości. Ci zaś, dla których to historia z podręczników, natychmiast się zorientują, że i za "żelazną kurtyną" wybornie grano do tańca.
Pomimo upływu 40 lat od wydania płyta dziś brzmi atrakcyjnie i, co ciekawe, wciąż nowatorsko. Muzycy Mitch And Mitch dokładnie odtworzą partytury nagranych w połowie lat 70. utworów (niestety większość z nich się nie zachowała). Kilkanaście osób na scenie: zespół, wokaliści, kwartet smyczkowy, szalejący wibrafonista…. Wypas.
Tę wyjątkową celebrację twórczości Jerzego Miliana przygotowują wspólnymi siłami Urząd Miasta Chorzowa, Muzeum w Chorzowie oraz GAD Records.