fbpx
Reżyser, tłumacz, teatrolog. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz reżyserii teatru muzycznego na krakowskiej PWST i Akademii Muzycznej. Jego przedstawieniem dyplomowym był musical Przebudzenie wiosny Duncana Sheika, który wyreżyserował na Scenie im. S. Wyspiańskiego krakowskiej PWST. Jest doktorem nauk humanistycznych i aktywnie działa na niwie naukowej. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego, wykładał na University of Washington w Seattle (2012-2013) oraz na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014-2015). Stypendysta Fulbrighta.

Od września 2017 r. dyrektor Teatru Syrena w Warszawie.

W latach 2002-2014 był kierownikiem literackim Gliwickiego Teatru Muzycznego. Debiutował na profesjonalnej scenie w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym musicalem Rodzina Addamsów Andrew Lippy we własnym tłumaczeniu, za który otrzymał nagrodę teatralną ZŁOTA MASKA w kategorii najlepszy reżyser. Przedstawienie to zostało też uznane za najlepszy spektakl muzyczny roku przez kapitułę Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury.


W 2016 roku wyreżyserował w Teatrze Muzycznym w Poznaniu musical Zakonnica w przebraniu, a rok później, na tej samej scenie, Nine. 

Przełożył m.in. musicale: Nine, Zakonnica w przebraniuKobiety na skraju załamania nerwowego, Hair, Tarzan, RagtimePrzebudzenie wiosny, 42 ulica i High School Musical.

W 2010 roku opublikował książkę „Musical nad Wisłą”, pierwszą i dotąd jedyną monografię musicalu w Polsce. Jako ekspert i publicysta współpracuje z licznymi teatrami muzycznymi w Polsce.


W Programie Drugim Polskiego Radia prowadzi z Marcinem Zawadą autorską audycję „Ten cały musical”.

Dla Teatru Rozrywki przetłumaczył musical Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając. We wrześniu 2020 r. w Teatrze Rozrywki odbyła się premiera musicalu Zakonnica w przebraniu w przekładzie Jacka Mikołajczyka.


Foto: Paweł Rybałtowski