fbpx
Fundacja Zarzewie
WITAJ W MOIM DOMU. MEDYTACJA O KOBIECIE Z WYDM – WYKŁAD PERFORMATYWNY
finalista 9. Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE

Niestety Fundacja Zarzewie nie będzie mogła prezentować swojego spektaklu w przeglądzie finałowym, ale zaplanowaliśmy na ten dzień wydarzenie towarzyszące:
 
„Cicindela, czyli performowanie w piasku”
wykład performatywny nawiązujący do dramaturgii spektaklu Fundacji Zarzewie „Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm”. Podczas spotkania opowiemy, w jaki sposób tworzyła się struktura działań ruchowych i jakie założenia artystyczne towarzyszyły adaptacji książki Kōbō Abe „Kobieta z wydm”. Przyjrzymy się, w jaki sposób wykreowana została postać tytułowej kobiety, czym jest specyficzny efekt medytacji oraz jakie wyzwania dla performera stawia tak skonstruowany ruch w teatrze.
 
Prowadzenie: Karolina Brzęk (performerka), Anna Duda (dramaturgia)
czas trwania – ok. 50 minut

A oto kilka słów o samym spektaklu:
Piasek – luźna skała osadowa, składa się głównie z ziaren kwarcu; czasem zawiera magnetyt, kasyteryt, a rzadziej złoty pył. Przekrój od 1/16 mm do 2 mm. (...) Piasek nie jest na pewno odpowiednim siedliskiem dla życia. Czy jednak nieruchomość jest absolutnie koniecznym warunkiem istnienia? Czy antagonizmy nie rodzą się właśnie dlatego, że staramy się trzymać jednego miejsca? Gdybyśmy zrezygnowali z przywiązania do jednego miejsca i poddali się ruchowi piasku, wtedy te antagonizmy stałyby się niemożliwe. (…).

(fragment książki Kōbō Abego Kobieta z wydm)


Spektakl powstał w oparciu o historię zapisaną w powieści Kobieta z wydm, autorstwa japońskiego pisarza Kōbō Abego. Inspiracją dla adaptacji stała się magiczna przestrzeń interakcji między bohaterami książki. Opowieść pisana na piasku, wyrażona językiem ciała, ruchu i gestu. Skupiona na historii więzi między kobietą i mężczyzną, lecz poza fabularnym i logicznym przebiegiem zdarzeń. Doświadczenie poza logiką i relacja, w swej własnej intymnej naturze. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm jest próbą przeniesienia widza w moment poza czasem, w myśl, że dostępna jest nam przestrzeń tylko tu i teraz. Subtelne interakcje, osadzone w przestrzeni sceny inspirowanej fotografiami Shōjiego Uedy, roztaczają również pejzaż emocjonalny. W którym momencie rodzi się więź? Jaką naturę ma ludzka potrzeba bliskości? Spektakl korzysta z wielu różnych estetyk – od teatru fizycznego, teatru plastycznego czy teatru cieni, przez elementy tańca współczesnego i teatru dramatycznego. Spoiwem spektaklu jest intymna relacja dwójki aktorów, realizowana w dynamicznej, wielogatunkowej strukturze dramaturgicznej - za każdym razem wypełnianej na nowo emocjami i naturalną interakcją.  


scenariusz: Anna Duda
reżyseria i reżyseria świateł: Przemysław Błaszczak
opracowanie muzyczne: Damian Borowiec 

występują: Karolina Brzęk, Tomáš Wortner

czas trwania: 60 min.

foto: Anna Duda