fbpx


OPOWIEŚĆ O MARSZAŁKU KONSTANTYM WOLNYM

Nasz region (i to tylko jego wschodnia część) stał się częścią II Rzeczypospolitej dopiero w roku 1922. Ale i to by się nie udało, gdyby nie ludzie, którzy zdołali skupić przy tej idei szerokie rzesze społeczne. Jedną z najważniejszych postaci był pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny – przyjaciel i najbliższy współpracownik Wojciecha Korfantego.  Opowiemy  o nim obrazem filmowym, fotografią, żywym wspomnieniem.

Gośćmi Krzysztofa Karwata będą: Wojciech Szwiec – autor filmu dokumentalnego „Misja Wolnego”, dr hab. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego, współredaktorka najnowszej pracy zbiorowej o Wolnym oraz Konstanty M. Wolny – wnuk marszałka.


„Z początkiem kwietnia 1935 roku prokuratura katowicka wystąpiła do marszałka Senatu w Warszawie o wydanie Korfantego za rzekome oszustwa finansowe, jak czyniła to wielokrotnie. Do Sejmu Śląskiego nawet nie występowała, skoro było dla niej oczywiste, że zaraz będzie rozwiązany.               
   I faktycznie wojewoda Grażyński zwrócił się 30 marca do prezydenta Mościckiego o zamknięcie sesji Sejmu Śląskiego, a ten zamknął sesję 3 kwietnia 1935 roku, by następnie – po kilku kolejnych miesiącach – dokonać jego rozwiązania. W nowym Sejmie Śląskim kadencji 1935-1939 zabrakło opozycji, bo ta zbojkotowała niedemokratyczne wybory. 
   Zabrakło także marszałka Wolnego, który marszałkował we wszystkich wcześniejszych kadencjach (w okresie 1922-1935). I tak miał szczęście, że w pamiętnym 1935 roku nie musiał uciekać z Katowic, jak jego przyjaciel Korfanty”.

(końcowe fragmenty artykułu Jana F. Lewandowskiego „Wolny w obronie autonomii” z kwartalnika „Fabryka Silesia” nr 2/2012)