fbpx


11 września 2019 r. w Parku Śląskim miała miejsce konferencja inaugurująca nowy sezon teatralny 2019/2020 trzech instytucji kultury Województwa Śląskiego: Teatru Rozrywki w Chorzowie, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Śląskiego w Katowicach.

Podczas spotkania mogliśmy porozmawiać z Dyrektorami naszych scen – Aleksandrą Gajewską, Łukaszem Goikiem oraz Robertem Talarczykiem.

Poniżej wybór najważniejszych wydarzeń, które planujemy zrealizować dla Państwa-naszych Widzów w nowym sezonie artystycznym w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

 

Premiery w nowym sezonie artystycznym 

Zakonnica w przebraniu / reż. Michał Znaniecki / kwiecień 2020 / Duża Scena

Musical na podstawie znanego filmu z 1992 roku ze wspaniałą Whoopi Goldberg w roli głównej. Deloris jest  świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka. Ten postanawia ją zabić.  
W ramach pomocy oferowanej przez policję, główna bohaterka zostaje wysłana do klasztoru. Deloris w krótkim czasie zostaje dyrygentem klasztornego chóru i wprowadza do zespołu nowego ducha.

Sylwester / reż. Anna Ratajczyk i Łukasz Skrzypecki  / grudzień 2019 / Duża Scena

W tegorocznym koncercie sylwestrowym  proponujemy wspaniałą muzyczną podróż przez najpiękniejsze filmowe utwory. Więcej informacji już niebawem!


Kura na plecach / reż. Zbigniew Stryj / listopad 2019 / Mała Scena

Znakomita czarna komedia, która zaczyna się informacją o popełnionym morderstwie, jak w filmach Hitchcocka - napięcie rośnie.  Pani Kobald odkrywa po czterdziestce, że życie nie kończy się na domku z ogródkiem. Pewnego dnia znajdzie się na posesji swojego najbliższego wroga i sąsiada. Nieoczekiwanie spotkanie przeciągnie się do późnej nocy. Co wyniknie z takiego spotkania?

Koncert zaduszkowy  / reż. Jarosław  Czarnecki  / listopad 2019 / Mała Scena

Kameralny koncert „zaduszkowy” przywołujący teksty niezwykłych twórców polskiej piosenki,
w oryginalnych aranżacjach Radosława Michalika. Przepiękne słowa i nuty pełne poetyckiej treści
i spokoju, które są nam wszystkim tak bardzo potrzebne w tych zabieganych czasach...

- - -

Spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy

W tym sezonie, jako jeden z pierwszych  teatrów musicalowych w Polsce zaprosimy Państwa na wybrane spektakle Teatru Rozrywki w Chorzowie na Dużej Scenie, dostępne dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku, dzięki współpracy z Fundacją Kultura bez barier. Szczegóły na www.teatr-rozrywki.pl


Obchody 100-lecia Powstań Śląskich

LARMO! Ogólnopolski Konkurs  na Współczesną Piosenkę o Tematyce Powstańczej.

W 2019 roku Teatr Rozrywki w Chorzowie rozpocznie realizację 3 letniego programu w ramach świętowania Rocznic Powstań Śląskich. Ogłaszamy LARMO! Ogólnopolski Konkurs na Współczesną Piosenkę o Tematyce Powstańczej.

Przez najbliższe 3 lata we współpracy z środowiskiem muzycznym województwa śląskiego oraz Muzeum Powstań Śląskich będziemy promować dziedzictwo muzyczne Powstań. Chcemy zachęcić młodych twórców do stworzenia nowych piosenek poruszających tematykę historii Śląska
w nawiązaniu do Powstań.

Jesienią 2019 ogłoszony zostanie konkurs i jego regulamin oraz zaprezentowane Jury w którego skład wejdą artyści, dziennikarze muzyczni, menagerowie jak i popularyzatorzy historii Śląska. Będzie to otwarty konkurs na nową piosenkę, w dowolnym gatunku muzycznym.

W 2020 roku przed nami otwarte przesłuchania zespołów wybranych przez Jury w drodze preselekcji. Na scenę Teatru Rozrywki zaprosimy muzyków którzy zawalczą o tytuł finalistów, a widownię zachęcimy do wspólnego śledzenia zmagań artystów.

Natomiast w 2021 roku odbędzie się Koncert Finałowy, w którym wezmą zespoły wybrane przez Jury – premierowe piosenki zostaną wydane w formie pamiątkowego albumu CD/ DVD, a Laureat Konkursu otrzyma dodatkowo możliwość nagrania profesjonalnego teledysku do swojej piosenki.

 

Muzyka jest nieodłączną częścią Śląska i jego historii. Chcemy odświeżyć tę pamięć – pokazać,
 że dzieje tego regionu mogą stać się inspiracją dla młodych twórców, a sama muzyka może być najlepszą formą popularyzacji tej historii. LARMO! to oprócz konkursu również upowszechnianie wśród młodych twórców wiedzy o Powstaniach, poszukiwanie źródeł oryginalnych pieśni powstańczych oraz praca ze społecznością i jej wiedzą na temat Powstańczej muzyki.

 

Śląsk ma głos! Wspólne śpiewanie śląskich piosenek powstańczych

Teatr Rozrywki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zaprasza wszystkich mieszkańców regionu do wspólnego śpiewania śląskich piosenek powstańczych. Koncert podczas którego zaprosimy do udziału wokalistów Teatru Rozrywki, jak i publiczność odbędzie
się w październiku na katowickim Rynku.

To inicjatywa, która mamy nadzieję wpisze się świetnie w program wydarzeń związanych
z Jubileuszem Powstań Śląskich. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych to dobry pretekst
do spotkania się historią, a jednocześnie świetny sposób do integracji międzypokoleniowej – zapraszamy całe rodziny – od maluszków po dziadków i babcie!

Zachęcając do wspólnego śpiewu wręczymy chętnym specjalnie przygotowane „Śpiewniki Piosenek Powstańczych”, które będą zawierać zestaw najpopularniejszych piosenek wraz z zapisem nutowym. Koncert poprowadzą nasi wokaliści we współpracy z Orkiestrą Teatru Rozrywki, a wyreżyseruje Zbigniew Stryj, który zadba o również o literacką oprawę wydarzenia. Więcej szczegółów niebawem!

konferencja11
konferencja10
konferencja9
konferencja7
konferencja8
konferencja6
konferencja5
konferencja4
konferencja3
konferencja2
konferencja1


Dodatkowe wydarzenia

Współpraca z księgarnią Dopełniacz  

Czytanie to dobra Rozrywka! Od nowego sezonu rozpoczynamy cykl wspólnych imprez mających na celu popularyzację czytelnictwa we współpracy z chorzowską księgarnią Dopełniacz prowadzoną przez Wydawnictwo Sonia Draga. Księgarnia położona w sąsiedztwie Teatru na nowym chorzowskim Rynku będzie gospodarzem cyklu czytań performatywnych. Aktorzy Teatru Rozrywki w regularnych comiesięcznych spotkaniach będą interpretować tekst z oferty Wydawnictwa Sonia Draga. Pierwsze spotkanie z cyklu „Czytanie między wierszami” odbędzie się 17 września (wtorek) o godz. 18:00
w siedzibie Księgarni Dopełniacz. Tekst „(nie)pamięć” autorstwa Marc Levy opracuje i wyreżyseruje Jakub Wróblewski, przeczytają natomiast Ewa Niemotko,  Aleksandra Gajewska oraz Kamil Drężek. Wstęp wolny, choć ilość miejsc ograniczona.

To nie jedyna czytelnicza akcja Teatru – 21 września weźmiemy udział w „Wolności czytania”

– akcji organizowanej przez Urząd Miasta w Chorzowie. To coroczne święto książki które w tym
roku odbędzie się na Nowym Rynku.  Wśród wielu atrakcji szczególnie zapraszamy na te z udziałem naszych artystów. Szczegóły i pełen program na www.teatr-rozrywki.pl

Okna otwarte na Polskę

Teatr Rozrywki bierze udział, jako partner projektu „Okna otwarte na Polskę” Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W ramach projektu odbędą się warsztaty teatralne, wokalne, choreograficzne, których celem będzie przygotowanie rekonstrukcji historycznych losów śląskich rodzin z okresu Powstań Śląskich. Artyści Teatru Rozrywki jesienią 2019 roku wraz z Pyskowicką młodzieżą będą pracować nad umiejętnościami wokalnymi, aktorskimi oraz tanecznymi, tak by przygotować wspólnie widowisko site specific. Uczestnicy projektu odbędą 3 studyjne wizyty w Teatrze gdzie będą poznawać najlepsze techniki teatralne. Uczestnicy projektu wezmą również udział w lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. 

Warsztaty w ramach Szkoły Teatru odbędą się 30 września o godz. 17.30, 17 października o godz. 17.30 oraz 5 listopada o godz. 17.30.

10. edycja Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE – W drodze ku Niepodległej

W listopadzie przed nami Finał 10 edycji naszego Obserwatorium Artystycznego Entrée! Od 10 lat Teatr Rozrywki jest domem dla artystów rozpoczynających swoją twórczą drogę. Jubileuszowa odsłona Obserwatorium odbywa się pod hasłem „W drodze do Niepodległej”.

Projekt ENTRÉE został przygotowany z myślą o artystach niezależnych, działających w obszarze teatru, tańca, happeningu, instalacji, performance i innych sztuk performatywnych. Jury w składzie Ewa Dąbek-Derda, Maciej Cierzniak, Paweł Klica oraz Stanisław Ruksza reprezentuje różne formy sztuk oraz praktyki artystyczne czy badawcze. Są właśnie w trakcie wyboru 5 Finalistów, których zobaczymy na scenie Teatru Rozrywki w listopadzie 2019 roku.

Spośród Finalistów zostanie wyłoniony Laureat, który rozpocznie rezydencję na Małej Scenie Teatru Rozrywki zakończoną premierą autorskiego spektaklu.

Sam finałowy Przegląd zostanie w tym roku rozbudowany o wydarzenia towarzyszące (wystawy, spektakle gościnne, klub festiwalowy oraz warsztaty) oraz skumulowany do weekendu, tak, aby zachęcić do pełnego uczestnictwa w nim gości z całej Polski. 

Przez ostatnie 10 lat Entrée gościło przeróżnych twórców – wielu z nich jest dziś profesjonalnymi artystami o ugruntowanej pozycji. Czekamy na nową generację artystów, która pokaże nam jak widzi swój świat. Pełen program wydarzenia niebawem na www.teatr-rozrywki.pl

 

Kurs Tanga w Rozrywce

Po pierwszej pilotażowej edycji kursu w ubiegłym sezonie, tanecznym krokiem i z uśmiechem na twarzy spieszymy z dobrą nowiną dla wszystkich miłośników tańca! Rozpoczynamy drugą edycję kursu tanga w Teatrze Rozrywki!  Zajęcia poprowadzi Piotr Łyszkiewicz wraz z partnerką Małgorzatą Kral. Rozpoczynamy już 1 października. Zapisy i więcej informacji na www.teatr-rozrywki.pl

 

Koncert w trakcie Gali Serce za serce

Gala organizowana przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi odbędzie się
w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu po raz 28., w piątek 15 listopada. Jest to okazja do podziękowania darczyńcom za wkład, dzięki, którym Fundacja może istnieć. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii
w Zabrzu powstała z założeniem leczenia chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

  

Spotkanie autorskie z Danielem Wyszogrodzkim

28 września o godzinie 16.30 na dwie godziny przed spektaklem Cabaret zapraszamy na spotkanie z autorem bestseleru Ale musicale! obszernej antologii musicalu światowego. Spotkanie poprowadzi kierowniczka literacka Teatru Rozrywki Jolanta Król.

Więcej o bohaterze spotkania:
DANIEL WYSZOGRODZKI Autor i tłumacz, także dziennikarz muzyczny. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Globtrotter, gorący fan Rolling Stonesów, Leonarda Cohena i Boba Dylana, miłośnik musicali. Wieloletni kierownik literacki w stołecznym Teatrze Muzycznym ROMA, autor znakomitych tłumaczeń musicali „Koty”, „Taniec Wampirów”, „Upiór w operze”, „Les Misérables” oraz „Deszczowa piosenka”, a dla Teatru Rozrywki – „Olivera!”, „Producentów”, „Sweeneya Todda” i „Niedzieli w parku z Georgem”. Napisana przez niego biografia zespołu The Rolling Stones doczekała się w Polsce sześciu (sic!) wydań. W roku 2018 ukazała się antologia musicalu światowego pt. „Ale musicale!” jego pióra.

 

Koncerty i spektakle gościnne jesień-zima 2019

W tym sezonie nie zabraknie w naszym repertuarze koncertów i spektakli gościnnych nie tylko z całej Polski, ale z całej Europy.  Poniżej kilka z proponowanych przez nas wydarzeń. Więcej informacji i szczegóły znajdą Państwo na stronie teatr-rozrywki.pl (linki w tytułach spektakli)


Niebudek śpiewa Cohena / Dariusz Niebudek / 23 i 25 września
Koncert ukazuje różne oblicza najpiękniejszych emocji w piosenkach i wierszach Leonarda Cohena.
To opowieść o związku duchowości i cielesności, mistyki i miłości, pragnieniach i marzeniach, a także wiele soczystych anegdot z biografii barda.

Starość nie jest dla mięczaków / Piotr Bałtroczyk / 30 września
Bałtroczyk twierdzi, że ważne jest, by dobrze zacząć. Zaczyna więc niebanalnie. "Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją. A Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu – samotny i niepotrzebny''...

Nocna Zmiana Bluesa i Goście / Sławek Wierzcholski / 7 października !!!

Chorzowski koncert będzie wyjątkowy. Sławek Wierzcholski zaprosił do wspólnego grania również Jana Błędowskiego, skrzypka i ex-lidera grupy Krzak oraz... artystów Teatru Rozrywki. Są to: wokalista Paweł Stefan oraz sekcja dęta orkiestry Teatru!
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Tołhaje – „Mama Warhola” / Koncert / 13 października

Tołhaje to węgierska nazwa zbójników harcujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, grasują po scenie muzycznej mieszając style i tworząc współczesne aranżacje ludowych utworów. Główną inspiracją ich twórczości jest tradycja muzyczna grup etnicznych zamieszkujących tereny przygraniczne Polski południowo-wschodniej.

Tołhaje współpracowali przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu Wataha (sezon I i II).

W roku 2019 Tołhaje po raz kolejny nominowani byli do Fryderyka, tym razem w kategorii „album roku – folk/muzyka świata", właśnie za płytę Mama Warhola.

Waldemar Malicki / Klasyka po bandzie / 14 października
Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty
„tu i teraz”. Zapraszamy na pełen pozytywnej energii koncertowy show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności.

Tydzień, nie dłużej / Teatr Kwadrat / 17 listopada

ON już z NIĄ nie może. Ale to w ogóle! Fizycznie. Jednak nie jest w stanie jej tego powiedzieć. Przecież jako mężczyzna nie posiada tego specyficznego składnika, nazywanego odwagą cywilną…
Ale chwileczkę, żeby było jasne: nie chodzi o seks, bo z tym to jeszcze by pewnie mógł, chodzi o jej OBECNOŚĆ, słodką, niezmienną, wszechogarniającą i… nieodwracalną?!

Tego jeszcze nie grali / Kabaret Moralnego Niepokoju / 1 grudnia

Zgodnie z tytułem wszystkie skecze są premierowe, nieznane z internetu czy telewizji,
a nawet ciut więcej - eksploatujące nowe formy, z których KMN wcześniej nie korzystał. Widz spotka się z tematami, które dręczą nas wszystkich - jak wyjechać z rodziną na zagraniczne wakacje i nie zwariować próbując wybrać restaurację na obiad, jak za pomocą sąsiada ratować syna przed niechybną pałą z matematyki, co zrobić z panią, która tylko przychodzi sprzątać, ale z czasem przejmuje we władanie cały dom razem z domownikami. Fajnie jest sobie uświadomić, że inni mają tak samo. To naprawdę pomaga, czasem bardziej niż śmiech.

Dziadek do orzechów / Ballet Opera of Kiev / 2 grudnia

Najsłynniejsze zimowe przedstawienie baletowe, które przenosi widzów do tajemniczej krainy magii
i dziecięcych marzeń... ale czy tylko dziecięcych? W Teatrze Rozrywki wystąpi jeden z najlepszych zespołów baletowych na świecie – Balet Opery Kijowskiej pod dyrekcją Alexandra Stoyanova, słynnego artysty – wizjonera. Dziadek do Orzechów  to poruszająca, przepiękna opowieść o dziewczynce Klarze, która za sprawą gwiazdkowego prezentu przenosi się do krainy marzeń, w której nie ma rzeczy niemożliwych…

Klaps! 50 Twarzy Greya / Teatr Polonia / 16 grudnia

"Pięćdziesiąt twarzy Greya", "Ciemniejsza strona Greya" i "Nowe oblicza Greya" - te trzy powieści erotyczne przyniosły amerykańskiej autorce E.L. James nieprawdopodobną sławę
i pieniądze. Książki przetłumaczono na wiele języków (także polski), a w przeddzień Walentynek odbyła się premiera ekranizacji "Pięćdziesięciu twarzy Greya". Dużo wcześniej powstała adaptacja teatralna powieści, a pierwszym europejskim teatrem, który sztukę wystawił, był warszawski Teatr Polonia.


 
Biuro Promocji i Obsługi Widzów