fbpx


Drodzy Widzowie, Tancerze i Tancerki

Niech życie zatańczy nam szczęście,
niech zaprosi nas do tańca,
niech tańczy w naszych sercach!
- nieustającego, kojącego, energetycznego i pięknego tańca chwil
życzy Teatr Rozrywki

Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Teatralnym (ITI) opublikował także polskie tłumaczenie orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2021. Autorem tegorocznego orędzia jest tancerz baletowy Friedemann Vogel z Niemiec.

Tekst orędzia:

Ruch jest początkiem wszystkiego – to nasz instynkt – a taniec to ruch oczyszczony i dopracowany tak, byśmy mogli się nim komunikować. Oczywiście perfekcyjna technika taneczna jest istotna i może robić wrażenie, ale w ostatecznym rozrachunku istotą tańca jest to, co tancerz i tancerka potrafią wyrazić w najdrobniejszym szczególe ruchu.

Jako tancerze i tancerki jesteśmy w ciągłym ruchu. Nieustannie dążymy do tego, by wykreować niezapomniane momenty poruszenia. Bez względu na gatunek tańca, w którym się poruszamy. I gdy nagle okazuje się, że nie możemy występować na żywo, bo teatry są zamykane, a festiwale odwoływane – nasze rozpędzone światy raptownie stają w miejscu. Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu.

Jednak to właśnie wtedy, gdy tracimy coś cennego, zaczynamy doceniać prawdziwą wartość naszego działania i znaczenie tańca dla całego społeczeństwa. Tancerze i tancerki często spotykają się z szacunkiem za wyjątkową sprawność fizyczną, mimo że naszą ogromną siłą jest przecież psychika. Wierzę, że to niepowtarzalne połączenie sprawności fizycznej i psychicznej pomoże nam przezwyciężyć trudności, stworzyć siebie na nowo, by móc dalej tańczyć i inspirować.

Źródło: https://imit.org.pl
Autor: Friedemann Vogel
Tłumaczenie dla Instytutu Muzyki i Tańca: Katarzyna Pastuszak
fot. Roman Novitzky