gościnnie Teatr Reduta Śląska z Chorzowa
spektakl prezentowany w ramach chorzowskiego Święta Miasta
To trzy jednoaktówki, kompletnie odmienne w nastroju i tematyce, ale także w sposobie inscenizacji, którą wymyślił – i konsekwentnie wcielił w sceniczny kostium – Mirosław Neinert. Wcale nie nawiasem mówiąc, także wychowanek Reduty!
I od pierwszej chwili widać, że Neinert nie tylko zna reżyserskie rzemiosło, ale i doskonale ocenia możliwości aktorów-amatorów. Nie piętrzy przed nimi trudności, ale (gdy trzeba) trzyma w teatralnej dyscyplinie, a w budowaniu poszczególnych ról wykorzystuje naturalne zalety wykonawców. Od żywiołowości po nutę liryzmu. Żartobliwie rzecz ujmując, co komu lepiej na scenie wychodzi...
Dzięki takiej metodzie pracy, Rajzentasza zaskakuje autentyzmem w reakcjach bohaterów. Emocje postaci są szczere i spontaniczne, ale nie grzeszą nadmiarem egzaltacji, co zdarza się dość często aktorom niezawodowym.
(Henryka Wach-Malicka, Polska Dziennik Zachodni)reżyseria, adaptacja i scenografia: Mirosław Neinert
producent: Chorzowskie Centrum Kultury
koordynacja pracy artystycznej: Barbara Michalik
OBSADA:
Roman Gatys
Besuch z Reichu
Ziga – mąż: Klaudiusz Keil
Nyśka – żona: Danuta Markiewicz
Jorg – brat: Sławomir Kosek
Zynek – syn: Bartek Drzensla
Roman Kocur
Rajzentasza
Jerzik – mąż: Tadeusz Michalak
Gryjta – żona: Barbara Lubaszewska / Daria Kasprzak
Nieznajomy: Bartek Drzensla
Edek: Sebastian Świeczak
Marcin Melon
Komisorz Hanusik i warszawiok
Inspektor Smolorz: Leszek Lubaszewski
Komisorz Hanusik: Adam Wrocławczyk
Porucznik Motyl: Patryk Trzcionka / Michał Strzałkowski
Staro Banertka: Mirosława Siemierska / Beata Makowska
3 września 1933 roku powstał Teatr Ludowy Reduta Śląska. Najważniejszym założeniem teatru było krzewienie języka polskiego. Drugim ważnym celem było wychowanie estetyczne środowiska, do którego nie docierał jeszcze teatr zawodowy ze swoimi sztukami.
W Reducie Śląskiej aktorami były osoby różnych profesji. Do realizacji swych przedsięwzięć angażowano fachowców: reżyserów, choreografów, scenografów czy muzyków, którzy swoim doświadczeniem, wiedzą, mogli pomóc w realizacji spektakli. Byli to m.in. Danuta Baduszkowa, Zbigniew Zbrojewski czy Jerzy Korcz. W latach 1933-1939 Reduta Śląska zrealizowała 29 premier (średnio 5 premier rocznie). W latach 1945-1995 Reduta wystawiła ok. 80 premierowych spektakli.Przedstawienia gromadziły publiczność nie tylko z Chorzowa, ale również z ościennych miast. Nie zdarzyło się, aby Reduta miała pustą salę. Teatry zawodowe na pewno miały większe możliwości, ale to nie zmienia faktu, że Reduta swoją działalnością przyczyniła się do rozwoju kultury ogólnopolskiej, a wiele osób właśnie temu zespołowi zawdzięcza teatralną edukację.
W marcu 2012 roku – w Chorzowskim Centrum Kultury – Reduta Śląska wznowiła spotkania i działa w ramach stowarzyszenia.