KOBIETY BERGMANA – PERSONY
UWAGA! PREMIERA!
Zapraszamy 12 marca '16 na spektakl premierowy oraz na kolejne – 13 marca i 9 kwietnia br.
Spektakl na podstawie tekstu wybitnego białoruskiego dramaturga Nikołaja Rudkowskiego „Kobiety Bergmana” jest pierwszą częścią dylogii „Kobiety Bergmana”.
Akcja zaczyna się w okolicznościach rodem ze słynnej „Persony” Ingmara Bergmana, choć bohaterki noszące imiona wielkich aktorek zamieniły się rolami. To punkt wyjścia do opowiedzenia skondensowanej, grającej na emocjach, momentami wręcz szarpiącej nerwy historii dwóch kobiet, toczących wyniszczającą psychiczną walkę, kończącą się w nieoczekiwany sposób. Ich więź staje się tyleż silna, co chora i każe zastanowić się nad istotą relacji między kobietami, a także nad relacjami z mężczyznami, często niosącymi wyłącznie rozczarowania i ból. Pozwala też zgłębić istotę tak skrajnych emocji jak nienawiść czy miłość.
Świetnym dopełnieniem jest postać młodziutkiej Harriet, będącej uosobieniem naiwności i delikatności. Czyżby wielki Bergman obcujący na co dzień z bardzo silnymi kobietami tęsknił za taką kobiecością? To może tłumaczyć ilość związków, w których szukał spełnienia...
„Wiesz, nie jesteśmy wariatkami, jesteśmy normalne, chcemy szczęścia, miłości, zrozumienia, zgody, wszystkiego. Przestań. Nie chwiej się. Wiem, że wszystko będzie dobrze...”
tekst: Nikołaj Rudkowski
przekład i reżyseria: Dariusz Jezierski
dźwięk: Mateusz Wojciechowski-Cavour
OBSADA:
Lena Kowalska – Ingrid
Kaja Kozłowska – Harriet
Sandra Staniszewska – Liv
Jarosław Karpuk – Lekarz
LENA KOWALSKA
Jest aktorką i tancerką, absolwentką Państwowej Wyższej, Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Obecnie jest aktorką Teatru Małego Widza w Warszawie. Występuje w spektaklu „Cztery pory roku” w reż. Agnieszki Czekierdy i w spektaklu muzycznym „Historia pewnej melodii” w reż. Grzegorza Eckerta.Jej produkcje filmowe to film fabularny „Ostatni klaps” w reż. Gerwazego Reguły (premiera 2015), film holograficzny „Historie ponad granicami” w reż. Marcina Borchardta, film dokumentalno- edukacyjny „Tajemniczy świat informacji” w reż. Gerwazego Reguły.
KAJA KOZŁOWSKA
Ma 21 lat, pochodzi z Ciechocinka, ale obecnie mieszka w Warszawie. Aktualnie jest na drugim roku w Szkole Aktorskiej Machulskich. Swoją przyszłość wiąże z aktorstwem. Na swoim koncie ma epizody w niewielkich produkcjach. Spektakl "Kobiety Bergmana - Persony" w reżyserii Dariusza Jezierskiego, będzie jej teatralnym debiutem.
SANDRA STANISZEWSKA
Urodziła się w Zielonej Górze w 1988 roku. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Zadebiutowała mając 10 lat w sztuce „Pilot Morski w Tarapatach” w Lubuskim Teatrze.
W trakcie studiów wystąpiła w serialu telewizyjnym „Julia”, a także „M jak Miłość” gdzie wcieliła się w postać Izy Sajdak, bezkompromisowej szefowej w korporacji.
Otrzymała nagrodę aktorską na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, za rolę Sany,
neurotycznej narkomanki w spektaklu Pływalnia w reżyserii Krystiana Lupy.
Obecnie można ją zobaczyć w Teatrze Komedia w „Klatce Wariatek” oraz w „Klejnotach” i „Calliyi”, a także w Teatrze IMKA w spektaklu „Momotaro.”
Przed kamerą Staniszewska zadebiutowała w 2009 roku, w filmie NOWA, Dekalog 89+.
Kinowej publiczności Sandra znana jest z filmu „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego w którym wcieliła się w postać Hali Glińskiej.
Wystąpiła w serialach Ojciec Mateusz i Komisarz Alex.
JAROSŁAW KARPUK
Aktor filmowy i teatralny; magister sztuki. Absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Pracował w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Od 2006 r. związany z Teatrem Nowym w Zabrzu.
W 2010 r. nominowany do Nagrody im. Leny Starke za rolę Jacka w spektaklu „Pół żartem, pół sercem” w reżyserii Tomasza Obary.
W 2014 r. uhonorowany Nagrodą im. Leny Starke za rolę Marmieładowa w spektaklu „Zbrodnia i Kara” w reżyserii Krzysztofa Prusa.
Wyróżniony Nagrodą Aktorską – za role w spektaklach „Jasiu albo Polish Joke” (wujek Roman) i „Top Dogs” (Hans Peter Muller) podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2014.