FARORZY TRZECH
Byli najwybitniejszymi humanistami wśród górnośląskich duchownych. Dwaj z nich – Augustin Weltzel, proboszcz z Tworkowa i Johannes Chrząszcz, proboszcz z Pyskowic – byli pionierami na polu historiografii regionalnej, pozostawiając po sobie obfitą twórczość naukową i popularyzatorską, wydając wiele monografii najstarszych miast i parafii górnośląskich. Główne swe dzieła pozostawili w języku niemieckim, ale pisali również po polsku. Niedawno ukazało się tłumaczenie i opracowanie „Wyboru pism. Meminisse iuvat” ks. Chrząszcza. Opowiemy także o bytomskim proboszczu Norbercie Bonczyku, znakomitym pisarzu i poecie XIX-wiecznym, autorze słynnego „Starego Kościoła Miechowskiego”.
Gośćmi Krzysztofa Karwata będą historycy i znawcy twórczości Weltzla, Chrząszcza i Bonczyka – dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu, dr Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Krzysztof Piotrowski.
Bł. ks. Emil Szramek pisał o ks. Johannesie Chrząszcza:
Mąż wybitny dorobkiem naukowym i po śmierci ks. Weltzla przez długie lata pierwsza powaga w historiografii górnośląskiej. Nie wiadomo, co więcej podziwiać należy, czy gorliwość duszpasterską ks. Chrząszcza, czy też pilność i pełną inicjatywy energie w dziedzinie naukowej. Produktywność jego literacka była nadzwyczajna.
PARTNERZY: