fbpx
Szanowni Państwo, 
z ogromną przykrością i wielkim żalem informujemy, że odszedł nasz Przyjaciel, znakomity dyrygent i pedagog, Joseph Herter
Od roku 1989 związany z Teatrem Rozrywki, lubiany i szanowany przez zespół artystyczny, prowadził orkiestrę przy wielu ważnych premierach chorzowskiej sceny. Dyrygował takimi musicalami, jak: Czarodziej z krainy Oz, Cabaret, Skrzypek na dachu, Człowiek z La Manchy, The Canterville Ghost, Jesus Christ Superstar, Dyzma – musical, West Side Story, Oliver! czy Producenci. Po raz ostatni stanął przed chorzowską publicznością 8 marca 2016 r. dyrygując ulubionym Skrzypkiem na dachu.

W Polsce znany z pracy pedagogicznej, współpracy z wieloma orkiestrami, z działalności propagującej muzykę chóralną. Prowadził także chór mieszany Schola Cantorum i kierował założoną przez siebie Kameralną Orkiestrą św. Antoniego. W 1990 roku założył Chór Chłopięco–Męski Archikatedry Warszawskiej św. Jana Cantores Minores. Dyrygował polskimi premierami utworów Marcina Błażewicza, Krzesimira Dębskiego, Jacka Grudnia, Witolda Lutosławskiego, Piotra Mossa, Andrzeja Panufnika, Roxanny Panufnik, Michała Spisaka i Zygmunta Stojowskiego. Współpracował z Gregorian Institute of America w Chicago. Był także znanym publicystą. Za działalność pedagogiczną i popularyzatorską uhonorowany został Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

Joseph Herter zmarł 12 grudnia 2019 r. po długiej i wyczerpującej chorobie.